Terapia ręki

Terapia ręki 2018-09-19T10:46:01+00:00

Terapia ręki

Koszt 50 zł / spotkanie / czas 45 minut / miejsce: siedziba Fundacji

Zajęcia terapii ręki prowadzona są według koncepcji Wioletty Bartkiewicz i Anety Giczewskiej.

Podstawą programu jest traktowanie trudności dziecka w zakresie małej motoryki jako problemu tkwiącego w całym rozwoju psychoruchowym dziecka. Oznacza to, że pracując nad trudnościami manualnymi dziecka skupiamy się na funkcjonowaniu całego ciała, nie tylko dłoni czy ręki. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Ręka jako wyspecjalizowany narząd odpowiedzialna jest w naszym życiu za większość funkcji, a jej sprawność decyduje o poziomie funkcjonowania każdego człowieka. Ręka spełnia swoje funkcje, gdy wszystkie jej elementy składowe, a więc kości, stawy, mięśnie działają prawidłowo i zachowana jest między nimi wielostronna współpraca. Dlatego w programie wykorzystuje się ćwiczenia i zabawy mające rozwinąć sprawność ruchową całej kończyny górnej dziecka, sprawność manipulacyjną dłoni, umiejętność chwytu oraz koordynację pomiędzy dłońmi. Stawianym celem pracy są zawsze konkretne umiejętności znajdujące się w zakresie możliwości dziecka, które z punktu widzenia jego i osób dla niego ważnych są możliwe do osiągnięcia.

Cele główne

• Usprawnienie oraz poprawa ruchomości kończyn górnych,
  • Usprawnianie umiejętności manipulacyjnych dłoni.

Cele szczegółowe

• doskonalenie umiejętności samoobsługowych,
  • doskonalenie umiejętności precyzyjnych dłoni,
  • rozluźnienie napięcia mięśniowego całej kończynie górnej,
  • usprawnianie koordynacji ręka – oko.
  • dostarczenie wrażeń dotykowych i poznawanie kształtów i struktur materiałów oraz nabywanie umiejętności ich rozróżniania,

Cele funkcjonalne:

Dobierane są indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego dziecka.

Praca Programem Terapia Ręki odbywa się według określonego schematu.

Bardzo ważna jest kolejność wprowadzanych zadań i ćwiczeń.

I Powitanie

II Ćwiczenia rozmachowe

III Ćwiczenia manualne

IV Ćwiczenia precyzyjne

V Relaks

VI Pożegnanie

Fundacja Wielkie Serce - pomagamy dzieciom.

Fundacja Wielkie Serce – pomagamy dzieciom.